Wina francuskie

Francja jako kraj jest znana ze wspaniałych win, często wina francuskie stanowią wzorzec dla zbliżonych jakościowo produktów z innych krajów. Produkcja win we Francji naprawdę sięga szczytów. Nie wszystkie jednak wina francuskie są jakościowo najlepsze, produkowanych jest też dużo win średnich, dlatego trzeba umieć perełki, wśród tak wielkiego asortymentu wyszukać. Tego postaram się nauczyć państwa w poniższym tekście.

We Francji już pod koniec XIX wieku wprowadzono nadzorowaną przez rząd kontrolę jakości win i ich dość ścisły podział jakościowy jak i cenowy.



Wina francuskie dzieli się na:

- vin de table - czyli pośrednie wina stołowe, które są produkowane masowo z winogron, które nie muszą nawet pochodzić z jednego regionu Francji
- vin de pays - czyli wina pochodzące z mniej znanych regionów Francji, które nie uzyskały statusu apelacji lub czasami są to wina które nie spełniły wystarczających wymogów(takie wina dostępne u nas to francuskie vin de pays od producenta Domaine Fontanel czerwona i biała wersja).
- vin d'appellation contrôlée - wina podlegające ostrym normom produkcyjnym; m.in. muszą być produkowane ze ściśle określonych odmian winogron, hodowanych w ściśle określony sposób na dokładnie zdefiniowanym terenie zwanym apelacją; w wielu apelacjach kontroli podlega też proces winifikacji i określone są maksymalne ilości wina jakie wolno wyprodukować z 1 hektara winnicy(takich win w naszym asortymencie jest najwięcej, podam choćby kilka przykładów. Nasz wspaniały słodki Maury- od producenta Domaine Fontanel i inne jego wina, oprócz tego przykładem mogą być wina od producenta Frey-Sohler, czy Raol Gautherin i jego niezwykłe wina Chablis, albo od niezwykłego tradycjonalisty producenta Chateau Margui wina wytrawne).


Podział terenów winiarskich Francji:

Tereny winiarskie we Francji są podzielone na tzw. apelacje, wewnątrz których produkcja wina jest ściśle nadzorowana i sprawdzana pod kątem spełniania szczegółowych norm, począwszy od sadzenia krzewów winogronowych a skończywszy na butelkowaniu i
etykietowaniu. Oprócz terenów objętych apelacjami są też bardziej rozproszone obszary, które z różnych względów nie uzyskały statusu apelacji.

Same apelacje dzielą się na apelacje ogólne - które obejmują cały region - takie jak np. Bordeaux, oraz mniejsze apelacje znajdujące się wewnątrz tych ogólnych, które produkują wina szczególnie wysokiej jakości np. apelacja Medoc w Bordeaux.

Produkcja wina w apelacjach odbywa się albo w spółdzielniach winiarskich od których kupują wina tzw. negocjatorzy.

W przypadku win naprawdę wysokiej jakości w małych prywatnych gospodarstwach, które same butelkują swoje wina. Te gospodarstwa, zwane różnie w różnych apelacjach (Chateau, Clos, Estate) dzielą się z kolei na grupy zwane Cru:
- najprzedniejsze nazywają się Cru superiere,
- bardzo dobre to Cru premiere,
- a średnie to Cru Bourgese
- i oprócz tego jest dużo gospodarstw, które są poza systemem cru.
Dla skomplikowania sytuacji, sami negocjatorzy wykupują prawa do nazw niektórych gospodarstw i umieszczają je na produkowanych przez siebie butelkach.


Najbardziej znane apelacje Francji:


Do najbardziej znanych apelacji "zewnętrznych" zaliczają się:

- Langwedocja(przykładowe wina w naszym asortymencie to wina od producenta Chateau La Bouscade- niezwykle i warte uwagi, Domaine Fontanel, także ma wina niczego sobie, a zaliczane do tego podpunktu).

   


- Cotes du Rhone czyli dolina Rodanu - najbardziej znaną apelacją wewnętrzną jest Chateauneuf du Pape, produkuje głównie wina czerwone, zwłaszcza z winogron odmiany Grenache.
- Bordeaux - największy okręg winiarski na świecie, zarówno ze względu na areał upraw jaki i liczbę hektolitrów wina; produkuje przede wszystkim wina czerwone, głównie o ciężkim, dębowo-taninowym smaku, ale także są tu produkowane bardzo dobrej jakości wina białe; najbardziej znane apelacje wewnętrzne to Medoc, Haute-Medoc i St. Emillion.

   


- Burgundia - stosunkowo mała (w stosunku do Bordeaux i doliny Rodanu) apelacja, która produkuje lekkie wina czerwone o bardzo silnej nucie owocowej, a także wysokiej jakości win białych; najbardziej znana apelacja wewnętrzna to Beaujolais (my możemy poszczycić się winami takimi od producenta Guillout Broux i znanego Raoul Gautherin i jego niezwykłych Chablis)
- Dolina Loary

   


- Alzacja - górski region graniczący z Niemcami, który słynie przede wszystkim z produkcji win białych; nie posiada apelacji wewnętrznych, gdyż cała produkcja jest utrzymywana na bardzo wysokim poziomie; posiada natomiast system Cru(Alzackie wina to przede wszystkim u nas producent Frey-Sohler).
- Szampania - nietypowy region, który produkuje niewielkie ilości win białych i koncentrując się głównie na produkcji prawdziwego Szampana, którego produkcja jest też objęta odmiennym systemem kontroli i ściśle przestrzeganym(z Szampanii mamy wysokiej jakości szampany od Cattier'a).



Jak czytać etykiety win francuskich?
Mam tu na myśli stopień wytrawności

- Brut lub extra dry - wino mocno wytrawne
- Sec lub dry - wino wytrawne
- Demi sec lub semi dry - wino półwytrawne
- Semi doux lub semi sweet - wino półsłodkie
- Doux lub sweet - wino słodkie

Temperatury serwowania win:
1.Wina białe wytrawne typu brut serwujemy w temperaturze od 3 do 6°C.
2.Wina wytrawne typu extra dry serwujemy w temp. Od 4 do 6°C.
3.Wina wytrawne typu dry od 5 do 6°C.
4.Białe półwytrawne od 6 do 7°C.
5.Białe półsłodkie od 7 do 8°C.
6.Białe słodkie od 8 do 9°C.
7.Różowe od 6 do 10°C.
8.Czerwone od 8 do 10°C.
9.Wina białe dojrzałe wytrawne od 6 do 10°C.
10.Wina południowe wytrawne i półwytrawne od 10 do 12°C.
11.Wina południowe słodkie od 12 do 14°C.
12.Wina likierowe od 10 do 12°C.
13.Wina czerwone lekkie wytrawne od 14 do 16°C.
14.Wina czerwone ciężkie wytrawne od 16 do 18°C.
15Wina południowe słodkie od 14 do 16°C.
16.Wina różowe młode od 6 do 10°C.
17.Wina różowe dojrzałe od 10 do 12°C



Co to w ogóle jest ... wino?
Jak jest robione wino?
Od czego zależy smak wina?
Jak dzielimy wina?


- wypadałoby wiedzieć, gdyż w końcu je pijemy.



Wino jest napojem alkoholowym, uzyskanym w wyniku fermentacji soku z winogron, która profesjonalnie nazywana jest procesem winifikacji. Winifikacja jest skomplikowana i tak na prawdę co producent to jakaś innowacja i swoje sposoby. Tak jak to nasz producent wina Chateau La Bouscade. Lubią bawić się winem, ale ta zabawa wychodzi im świetnie. Ich proces leżakowania jest zawiły i ciekawy.

Istnieją setki odmian, smaków i rodzajów wina. Jego smak oraz bukiet zapachowy zależy od rodzaju szczepów winogron, sposobu ich uprawy, klimatu i ziemi, na której się je uprawia oraz oczywiście od wspomnianego sposobu winifikacji. Te wszystkie zagadnienia ma idealnie opanowane między innymi małżeństwo które, jest właścicielem winiarni Chateau La Bouscade o których była mowa powyżej. Dla nich nie tylko pasją jest tworzenie win, ale i związane jest ze studiami, które ukończyli na kierunku: produkcja roślin i sztuka robienia wina.

W Polsce słowo „wino” przyjęło się jako potoczna nazwa do wielu trunków, jednak na ogół dotyczy ono produktów gronowych. Wina z innych owoców jak winogrona, określa się prawidłowo mianem wina owocowego. Zwykle takie napoje maja w nazwie to z czego są wytworzone np. „wino jabłkowe”, „wino śliwkowe”. Takie wina owocowe, które wymieniłam mamy w swojej ofercie. Między innymi Cydr- polskie wino z jabłek. Przepyszne wino musujące. Jeśli lubisz jabłka z pewnością, wino ci zasmakuje. Jest delikatne, ma lekka kwasowość jabłka, ale jest ona bardzo przyjemna dla podniebienia. Oprócz tego mamy, również słodkie, białe wino śliwkowe z polskich śliwek, niezwykle soczyste słodziutkie, ale nie za słodkie. „Niebo w gębie” jak to się potocznie mówi.
Każde wino dojrzewa różnie, wszystko zależy od winiarni i zasad jakich się trzyma. Wina najczęściej przynajmniej 3 lata dojrzewają w beczce i później w butelce(tak jak to niektóre nasze Alidisy, które mamy w swojej ofercie). Mamy również takie wina, które dojrzewały chwilę w kadziach i od razu były zabutelkowane, ale i takie wbrew pozorom są pyszne. Młode i świeże w smaku. Przykładem może być tu wręcz niesamowita i zdolna skraść serce Casa Gualda półsłodka biała i czerwona.


Jak dzielimy wina?
Poniżej przedstawiam podział win:


1.Ze względu na kolor:

WINO CZERWONE

- wino czerwone produkowane jest z ciemnych winogron, ale występujące w rożnych odcieniach od purpurowego po rubinowy, ceglasty, wiśniowy czy nawet aż czerwonoczarny. W przypadku czerwonego wina należy zgnieść winogrona, aby umożliwić dostęp moszczu do skórek, które są właśnie źródłem tego pięknego koloru w winie(większość czerwonego barwnika, jak również garbników i substancji aromatycznych zawarta jest w skórkach- stąd mówi się także, że czerwone wina są najzdrowsze). Często jest to dokonywane mechanicznie poprzez prasę lub za pomocą maceracji węglowej(fermentowanie całych, niezgniecionych winogron, powstały dwutlenek węgla powoduje samoczynne rozerwanie się skórek)- tak na przykład robi nasz producent Domaine Guillot Broux. Czasami, także używane są tradycyjne metody rozgniatania winogron, szczególnie w mniejszych winiarniach. Rozgniatane są winogrona po prostu ręcznie, lub stąpając po nich- takich tradycyjnych metod używają Chateau La Bouscade czy Chateau Margui, którzy znani są z tego, że bardzo ekologicznie robią wina, zero sztucznych polepszaczy wina.

Mówi się, że czerwone wino wytrawne lub lekkowytrawne jest zdrowe, zwłaszcza na serce. Jest to fakt, gdyż kieliszek czerwonego wytrawnego wina wypity codziennie do posiłku działa pobudzająco, poprawia krązenie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca.


WINO BIAŁE

- produkowane jest z jasnych winogron, lub niektórych owoców(ale to już jak wcześniej napisałam nazywane jest winem owocowym). Jeśli chodzi o owoce to używane są na przykład jabłka(nasz polski cydr jabłkowy), agrest, dzika róża, śliwki(nasze wino śliwkowe), czy nawet ryż(choya sake). W rezultacie wino białe może mieć kolory od praktycznie lekko słomianego, prawie przezroczystego po złociście lekko brązowy, jesiennie biały kolor. W przypadku wina gronowego usuwane są pestki(gdyż te nadał by niekorzystnego smaku winie) i szypułki(łodygi na której rosło winogrono- gdyż przedostanie się ich do wina nadałoby mu trawiastego posmaku) przed zgnieceniem
winogron, aby móc wycisnąć bezbarwny sok(moszcz). Sam moszcz przechowywany jest przez około 12 do 48 godzin w specjalnych zbiornikach, po tym następuje tłoczenie, czyli oddzielenie skórek, miąższu i łodygi, od części ciekłej wina. Białe wino wytwarza się
z lekko wytłoczonego moszczu. Potem następuje fermentacja, która w przeciwieństwie do wina czerwonego jest raczej robiona w chłodzie i w zaledwie kilku stopniach. Odbywa się w dębowych beczkach lub w nierdzewnych kadziach. Na końcu produkcji filtruje się wino nawet kilkakrotnie i butelkuje.


 

WINO RÓŻOWE

- wino różowe produkuje się je z ciemnych czyli czerwonych (nazywanych czarnymi) winogronami bardzo podobnie do wina czerwonego. Zgniata się więc na początku procesu winogrona, aby umożliwić dostęp moszczu do skórek. Inaczej jednak niż w przypadku czerwonego wina po maceracji fermentacja ze skórkami trwa bardzo krótko - bo kilka do kilkunastu godzin. Fermentujący moszcz odcedza się i odciska podobnie do metody stosowanej w produkcji białego wina i dalej fermentuje już jak białe wino. Powoduje to, że do alkoholu przedostaje się tylko bardzo niewielka ilość barwnika. Tak więc wino nabiera koloru różowego. Cechą charakterystyczną tego wina jest to, że posiada częściowo walory smakowe zarówno białego wina (fermentowanego bez skórek) jak i czerwonego (fermentowanego ze skórkami). Stąd czasami wśród niektórych osób pojawia się błędne przekonanie, że wino różowe to mieszanka wina białego i czerwonego. Inne fałszywe przekonania to takie, że wino różowe powstaje z różowych winogron.


 

Kupaż różnych win – mieszanie świeżo otrzymanych win z różnych rodzajów winogron. Dzięki temu wina są inne mają inne właściwości i ciekawie smakują. Standardowo miesza się wina pochodzące z różnych szczepów, ale z tej samej winnicy zbieranych w podobnym czasie. Istnieją jednak wina autorskie(czego przykładem może tu być La tosca- Montepulciano od producenta Di Camillo Vini) kupażowane jest według nietypowych zasad, na przykład miesza się wino z tych samych szczepów, ale z różnych winnic, albo nawet różnych regionów bądź wina z różnych lat lub wina starzone w różny sposób (np część w starych beczkach część w nowych lub część w beczkach z dębu francuskiego, część z dębu amerykańskiego, a takie wina mamy w swojej ofercie na przykład niektóre Alidisy od producenta Bodegas Mambrilla).


Podział win ze względu na zawartość cukru:

Pod względem tego ile zawartości cukru posiadają w końcowym produkcie:
- słodkie wino(z reguły od 6%- 12%, bo wzwyż to już bardzo słodkie) - wino deserowe
- półsłodkie wino(od 3% do 8% cukru) - wino deserowe
- wytrawne wino(do 1,5% cukru) - wino stołowe
- delikatnie wytrawne wino(zwane półwytrawnym od 1,5% do 4% cukru) - wino stołowe

Podział win ze względu na moc:

Wina z reguły mają od 8 do 16 % alkoholu, ale są i wyjątki.

wina wzmacniane – są to wina wzmacniane poprzez dodatek mocniejszego alkoholu, zazwyczaj w celu wstrzymania procesu fermentacji, np. madera, malaga, marsala, porto, sherry.


Podział musujących win:

- wina musujące- czyli wszystkie te nie z rejonu Szampanii we Francji i nie wyprodukowane metodą szampańską. Zwykle jest to wino sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla.
- szampan (Champagne) – uzyskiwane metodą szampańską i pochodzące z rejonu Szampania we Francji.
- wino szampańskie – uzyskiwane metodą szampańską, ale nie wyprodukowane w Szampanii (czego przykładem są nasze Cavy Hiszpańskie).