Cognac

Definicja Koniak (z franc. Cognac - nazwa miejscowości, oraz okręgu we Francji) - rodzaj alkoholu, najsłynniejszy winiak, czyli destylat na bazie ściśle określonych odmian białych winogron (Ugni Blanc - 99% całej uprawy Cognac, Colombard i Folle Blanche). Technologia wytwarzania koniaków, pozostała niezmienna od praktycznie 300 lat. Trunek zawiera ok. 40-45% alkoholu. Nazwa "Koniak", a ściślej "Cognac", zastrzeżona jest wyłącznie dla trunku produkowanego w okolicach miasteczka Cognac, w regionie Charente, we Francji. Koniaki objęte są apelacją Cognac, która została wprowadzona w 1909 roku i określa szereg przepisów, które trunek musi spełnić, żeby mógł się nazywać koniakiem (Apelacja AOC - appelation d’origine controlée). Tym, co odróżnia koniak od innych alkoholi, jest sposób jego wytwarzania. Zbiory owoców są pierwszym etapem produkcji alkoholu. Winogrona muszą być zrywane, w momencie pełnego rozkwitu, kiedy ich smak i aromat jest najbardziej wyrazisty (musi to być październik). Po zebraniu owoce są poddawane długiej fermentacji, która trwa około 5-8 dni. Po tym wino poddawane jest dwukrotnej destylacji, która musi odbyć się, między listopadem, a marcem. Gdy otrzymane zostaje już białe wino, poddane zostaje ono procesowi starzenia w dębowych beczkach. Drewno użyte do produkcji beczek, w których leżakuje koniak, musi być sezonowane, przez co najmniej 2 lata i pochodzić z lasów Tronuais (drewno o szerokich słojach, zdrowe, mocne, proste i dające mocny aromat). Koniak leżakuje w nowych beczkach, lub jedynie w takich, w których uprzednio leżakował już koniak. Ponadto koniak musi dojrzewać minimum dwa lata, w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach, gdzie utrzymana jest temperatura około 15 stopni C.

 

Podział oznaczeń koniaków ze względu na wiek:

Trzy gwiazdki lub V.S. - oznacza, że koniak przeleżał, co najmniej 2, 5 roku.

V.S.O.P.(very superior old pale - wyborowy, bardzo stary, o jasnej barwie)

Vieux, V.O. i Réserve - oznacza, co najmniej 4, 5 roku dojrzewania w beczkach.

Grande Réserve - pięć lat leżakowania.

Extra, Napoléon, X.O. Trés Vieux i Vieille Réserve - oznacza, że proces starzenia w beczkach dębowych trwał od sześciu do co najmniej dziesięciu lat.

Nie bez powodu mówi się:
"Każdy koniak jest brandy, ale tylko nieliczne brandy są koniakami". Hasło to od wielu lat towarzyszy francuskim producentom koniaku.