Wina Chilijskie

Chile – najstarszy, obok Meksyku, kraj winiarski na kontynencie amerykańskim. Posiada doskonałe warunki do uprawy winorośli i produkcji win wysokiej jakości. Ciepłe i suche lata, topniejący śnieg Andów, który jest głównym źródłem nawodnienia, jak również gliniasta, ilasta niekiedy nawet wulkaniczna gleba – wszystko to składa się na niezwykły klimat tego miejsca. Nocne ochłodzenia, występujące często zwłaszcza w obszarach podgórskich, sprzyjają wykształceniu się pożądanej kwasowości. Jedną z cech, bezdyskusyjnie przemawiających na rzecz chilijskich win, jest ich niewygórowana cena, która jest wynikiem niskich, w porównaniu z europejskimi, kosztów pracy w Chile i taniej ziemi. Najczęściej spotykane w chilijskich winnicach, białe odmiany winorośli, to bezdyskusyjnie Chardonnay i Sauvignon Blanc. Przewiduję się, że szczep Chardonnay, jako najczęściej sadzony, może stać się, w najbliższej przyszłości, najbardziej znaną odmianą białą. Jest on podstawą win lekkich, przyjemnych o aromacie owoców egzotycznych i melona. Proces starzenia w beczkach, dodatkowo nadaje temu białemu trunkowi wyrazistości z delikatnym nutą dębowego drewna. Jeśli chodzi natomiast o szczep Sauvignon Blanc sadzony w chłodniejszych regionach daje wina świeże o ziołowym posmaku i aromacie agrestu. W warunkach cieplejszych i bardziej sprzyjających stanowi podstawę win pełnych, łagodnych idealnie nadających się do starzenia w beczkach. Cabernet Sauvigon jest w Chile najczęściej sadzonym szczepem czerwonych winogron, od 150 lat uprawiany na ziemiach tego kraju. Owoce tej odmiany dają treściwe, niezmierni mocno skoncentrowane wino, o bogatym aromacie. Chilijskie Cabernet Sauvignon poza charakterystycznym porzeczkowym aromatem posiada często, dodatkowo, nutkę eukaliptusa, jeszcze wzmacniającą owocowość win tego rodzaju. Drugą, co do częstości sadzenia, najczęściej spotykaną w winnicach Chile, czerwoną odmianą winorośli jest Merlot. Jest to łagodniejszy od poprzednika szczep, dający jednak równie dobre gatunkowo wina dojrzewające w beczkach. Warto zauważyć w tym miejscu, że od niedawna w Chile wytwarza się wina o znakomitym., głębokim i wyrazistym smaku, ciemnej barwie i czekoladowym posmaku. Całe to bogactwo pochodzi ze starego francuskiego szczepu, znanego pod nazwą Melbac. Pretendentów by stać się znakiem rozpoznawczym chilijskiego winiarstwa jest jednak więcej. Kolejny z francuskich szczepów, nieomal zapomniany w ojczystym kraju, staje się coraz popularniejszy i chętniej uprawiany w Chile. Mowa tu o Carmenère. Jego grona zbierane są późno bo długo dojrzewają. Pozwala to jednak uzyskać wino ciemnej, nieprzejrzystej barwie i bogatym owocowym smaku.

Lista regionów:
Atacama
Coquimbo
Acoccagua – region słynący przede wszystkim z produkcji win czerwonych. Cabernet, Carmenere, Merlot i Syrah cieszą się uznaniem i wysoką jakością oraz wręcz europejską kwasowością. Świadczą o bogactwie smaku charakterystycznym dla win chilijskich. Godne uwagi, pochodzące właśnie z tego regionu jest też Chardonnay.
Valle Central – Dolina Centralna to największy region winiarski w Chile. Bogato rozbudowana sieć rzeczna, różnorodność gleb powodują razem, że wina, produkowane w tym regionie, osiągają bardzo różny charakter. Są głównie białe i czerwone, spośród których przewodnie wydaje się być Cabernet Sauvignon. Coraz częściej przeciwstawia się mu szczep Carmenere.