Wódka Śliwowica paschalna - Passover Slivovitz

Wódka Śliwowica paschalna - Passover Slivovitz

Producent Brak producenta
Kod Produktu: PS276
Dostępność: Brak w magazynie
Średnia cena z ostatnich 30 dni: 109.00 zł i
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 109.00 zł
Najwyższa cena z ostatnich 30 dni: 109.00 zł
Średnia cena z ostatnich 30 dni: 109.00 zł
Cena: 109.00 zł
Cena Netto: 88.62 zł

Napisz opinie

Imię:


Opinia: Informacja: HTML nie tłumaczony!

Ocena: Złe           Dobre

Ciekawym wariantem śliwowicy jest śliwowica koszerna, najczęściej zwana śliwowicą paschalna, pejsaczną, pejsachówką, a w angielskiej odmianie passover slivovitz. Nazwa pochodzi od słowa hebrajskiego „Pesach” oznaczającego święto Paschy, ponieważ Żydzi pili śliwowicę podczas świątecznej uczty wielkanocnej zwanej seder.

Śliwowica produkowana jest z przefermentowanego zacieru uzyskanego z miazgi przebranych i rozdrobnionych śliwek węgierek. Niekiedy ok. 15% owoców miażdżonych jest razem z pestkami. Zacier destylowany jest najczęściej dwukrotnie i najczęściej poddawany leżakowaniu w beczkach dębowych.

Produkowana jest w Europie Centralnej, w Austrii, na Morawach, Słowacji, Słowenii,Chorwacji, Bośni, Bułgarii ,Polsce, Czarnogórze, Rumuni. Najwyżej na rynkach światowych ceniona jest śliwowica bośniacka i serbska. śliwkowe produkowane są również, choć rzadziej, w Europie zachodniej, głównie na obszarach niemieckojęzycznych – w Alzacji i okolicach Bazylei. Legalnie produkowana przemysłowo w tych państwach śliwowica może mieć niższą zawartość alkoholu, co wynika z wewnętrznych regulacji prawnych, lecz pędzona w warunkach domowych zawsze jest napojem wysokoprocentowym.

W Polsce produkowana bez zezwolenia głównie na południu w okolicy Łącka, w okolicy Nowego Sącza (gminy Łukowica, Podegrodzie) i w gminie Szydłów . Sztuka produkcji śliwowicy jest w tym regionie przekazywana z pokolenia na pokolenie od siedemnastego wieku. Tajemnica produkcji polega na doborze odpowiednich śliwek. Jest to bardzo ważne, gdyż prawdziwa śliwowica powinna być destylowana wyłącznie dzięki alkoholowi powstałemu z cukru zawartego w owocach (bez domieszki cukru).

Produkcja nie może doczekać się legalizacji, mimo uznania produkcji śliwowicy za niematerialne dobro kultury przez konserwatora zabytków.
Organy ścigania nie reagują na nielegalną produkcję tego typu alkoholu na zasadzie tzw. umowy społecznej.

Z legalnie produkowanych w Polsce śliwowic najwyższą markę ma "Śliwowica paschalna , produkowana z zachowaniem zasad koszerności, pod nadzorem przedstawiciela gminy żydowskiej. Jest to wódka 70%, produkowana z przebranych śliwek, absolutnie bez żadnych dodatków, nawet wody, z zachowaniem wyjątkowej czystości. Destylat o mocy 73-75% jest leżakowany minimum 2 lata. Śliwowica paschalna charakteryzuje się bardzo bogatym śliwkowym aromatem, jasno-żółtą barwą i swoistym, charakterystycznym dla śliwowic smakiem.


Picie śliwowicy paschalnej miało też rządzić się swoimi własnymi prawami. W świetle informacji jakie dotrwały do dziś pejsachówkę pito w małych kieliszkach, a najlepiej miała podobno smakować w srebrnych kieliszkach. Jeden z autorów ciekawych pamiętników wspominał, że „ prawdziwa pejsachówka smakuje tylko wtedy, gdy się ją pije małymi łyczkami ze srebrnych (koniecznie!) kieliszków. Sprawdzałam. Rzeczywiście!”.
Dla mniej odpornych na wysokie procenty polecam prosty w wykonaniu drinek:

50 ml. śliwowicy łączymy z sokiem gruszkowym i syropem cukrowym wedle własnego upodobania. Można podawać w wysokiej szklance lub sączyć w koktailówce. Polecam!

 

Cechy produktu
Pojemność 700 ml
Zawartość alkoholu 70%
Kraj pochodzenia Polska - Polmos Bielsko - Biała Silesian Distillery