Wina włoskie

Włochy to największy lub w niektórych przypadkach drugi ( po Francji ) producent wina oraz kraj o jego największej konsumpcji. W ostatnich latach wyprzedziły Francję stając się niekwestionowanym liderem.

W 2007 roku włoscy winiarze dostarczyli na rynek imponującą liczbę 4,7 miliarda hektolitrów wina, podczas gdy Francuzi jedynie 4,4 miliarda hektolitrów tego trunku.

Szczyci się bogatą i starą kulturą winiarstwa jeszcze z czasów przed nasza erą. Kraj ten wyróżnia wielka rozmaitość win oraz odmian winogron stosowanych do ich produkcji. Rozróżnia się tu dwa tysiące rodzajów odmian winorośli. Uprawa winorośli i produkcja win ( w tym 80% czerwonych ) ma miejsce prawie na całym obszarze Włoch.

Włochy charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim, gdzie gorący i suchy okres letni, chłodne i wilgotne zimy, z dużymi opadami deszczu sprzyjają dojrzewaniu winogron.


Cały kraj podzielony jest na rejony winiarskie, z których najważniejsze produkujące najbardziej znane wina to:

- Piemonte: z ciemnych odmian Barbera i Dolcetto produkuje się wina średniej budowy, mało garbnikowe i bardzo owocowe. Z odmiany Nebbiolo produkuje się największe sławy regionu: Barolo, Barbaresco.
- Sycylia: w tym regionie wiele inwestuje się w produkcję wina. Tradycyjne szczepy białe:
Cataratto, Grecanico, Inzolia. Odmiany ciemne: Nero d' Avola, Perricone. Słynna jest produkcja win Marsala – są to wina ciemne i mocne.

Tu z całego serca możemy polecić Nero Davola Poderj od Producenta Di Camillo Vini, niebańskie delikatnie wytrawne wino dla podniebienia.
- Toscania: najbardziej malownicze we Włoszech winnice rozciągają się w strefie ok. 200 km. pagórków. Podstawowym szczepem tutejszych win jest czerwone Sangiovese, kupażowane z Canaiolo, Mammolo, Malvasia Nera (obecnie także Cabernet Sauvignon oraz Merlot ).
Najbardziej znanym winem toskańskim jest oczywiście Chianti, które wytłaczane jest z różnych rodzajów winogron.
W tym momencie mogę z całego serca polecić nasze Chiant od producenta Canonica a Cerreto. Wspaniałe wina godne uwagi.
- Sardynia: podobnie jak całe Włochy dysponuje olbrzymim potencjałem produkcji. Z ciemnych odmian Cannoau, Carignano i Bovale produkuje się mocne, „gorące” wina. Białe Vermentino, Malvasia i Vernaccia sa tzw. klejnotami winiarstwa wyspy.
- Abruzja(Abruzzo): typowa odmianą jest czerwone Montepulciano, z owocowa nutą, bardzo orzeźwiające. Ostatnie inwestycje – nowe nasady w winnicach i kosztowne dębowe beczki – mogą sprawić ze najlepsze Montepulciano zyskają sławę równą Chianti.
Tu możemy się poszczycić w naszym asortymencie winami od producenta Di Camillo Vini, boskie i godne uwagi każdego podniebienia. Barone Di Poderj i jego niezwykły Cabernet Sauvignon czy Merlot La Tosca nie wstydzilibyśmy się ich polecić. Żadne wino od tego producenta nie jest złe i z duma je prezentujemy.
- Apulia: ciepły klimat pozwala sadzić prawie wszystkie odmiany włoskie. Dużo winnic obejmują szczepy wywodzące się z innych regionów- produkuje się z nich nowe typy win stołowych. Typowe szczepy jakościowych win czerwonych to: Negroamaro, Malvasia nera, Primitivo i Montepulciano. Wina te są mocne i bardzo owocowe.
- Umbria: znajduje się pomiędzy Toskanią, Lazio i Marche. Ze względu na korzystne warunki klimatyczne zadomowiło się tutaj najprawdopodobniej wiele gatunków winorośli.
- Emilia- Romania: królestwo czerwonych odmian Sangiovese i Lambrusco
- Kalabria: dominują tu dwie odmiany winorośli Gaglioppo (czerwone) i Greco (białe).
- Marche : region z którego pochodzi wiele wspaniałych win. Świeży klimat i górzysty teren sprzyjają uprawie winorośli. Najbardziej znanym winem z Marche jest Verdicchio dei Castelli di Jesi.
- Veneto
- Trentino Alto Adige:
Położenie winnic w Alpejskim otoczeniu sprawia, że powstające z nich wina obezwładniają nas swoją finezyjnością. Białe wina to królestwo szczepów: Sauvignon, Pinot Grigio, Gewurztraminer, Chardonnay, Riesling a czerwone to przede wszystkim Lagrein, Teroldego Rotaliano oraz Cabernet, Merlot i Pinot Nero.
- Campania: łagodny klimat pozwala uzyskać doskonałe jakościowo wina. Szczepy pochodzące z tego regionu to min. Białe: Fiano, Greco, Coda di Volpe, Malvasia, Trebiano oraz czerwone Aglianico, Barbera i Sangiovese.
- Lombardia: najsławniejszym regionem jest Franciacorta, z którego pochodzą najwyższej jakości wina musujące sygnowane nazwą Franciacorta, do produkcji których używa się gron: Chardonnay, Pinot Nero i Pinot Blanc. Warto wiedzieć, że na świecie istnieją tylko dwa uregulowane prawem regiony, w których produkowane metodą klasyczną wina musujące noszą ich nazwę. Są to Champagne i Franciacorta.
- Puglia: Kraina ta w odróżnieniu od innych południowych regionów nie jest terenem górzystym, lecz pokrytym dolinami i nizinami. Charakterystyczną dla tego regionu jest bardzo niska ilość opadów. Szczepy dominujące to : Primitivo, Negroamaro, Malvasia Nera, Aleatico, Bombino Bianco, Bombino Nero. Spotkamy tu też Montepulciano, Aglianico, jak i szczepy międzynarodowe.
U nas dostępne wina z tego regionu to między innymi wina od producenta Lomazzi& Sarli i jego pyszne Primitivo, Negroamaro czy Malvasia Bianca, oprócz tego słodkie czerwone Dimastrodonato.


Style win włoskich wyraźnie różnią się pomiędzy poszczególnymi regionami, z których każdy słynie z własnego rdzennego szczepu winorośli - jak choćby Sangiovese w Toskanii, Nebbiolo w Piemoncie czy sycylijskie Primitivo. Generalnie, standard win
włoskich poprawia się z roku na rok, a winiarze udoskonalają zarówno winnice, jak i techniki swej produkcji.

Włoska kultura wina jest, w zestawieniu z francuską, o wiele bardziej rytualna i staranna, bardziej też promienna. Na włoskie winiarstwo bardzo silny wpływ ma różnorodność historyczna jak i geograficzna produkcji wina. Jeśli dodamy do tego nowe technologie i napływowe szczepy, otrzymujemy największą ilości różnych typów i stylów wina produkowanych w jednym kraju. Warto więc uwzględnić ten kraj w obszarze swoich degustacyjnych zainteresowań.


Temperatury serwowania win:

1.Wina białe wytrawne typu brut serwujemy w temperaturze od 3 do 6°C.
2.Wina wytrawne typu extra dry serwujemy w temp. Od 4 do 6°C.
3.Wina wytrawne typu dry od 5 do 6°C.
4.Białe półwytrawne od 6 do 7°C.
5.Białe półsłodkie od 7 do 8°C.
6.Białe słodkie od 8 do 9°C.
7.Różowe od 6 do 10°C.
8.Czerwone od 8 do 10°C.
9.Wina białe dojrzałe wytrawne od 6 do 10°C.
10.Wina południowe wytrawne i półwytrawne od 10 do 12°C.
11.Wina południowe słodkie od 12 do 14°C.
12.Wina likierowe od 10 do 12°C.
13.Wina czerwone lekkie wytrawne od 14 do 16°C.
14.Wina czerwone ciężkie wytrawne od 16 do 18°C.
15Wina południowe słodkie od 14 do 16°C.
16.Wina różowe młode od 6 do 10°C.
17.Wina różowe dojrzałe od 10 do 12°C



Co to w ogóle jest ... wino?
Jak jest robione wino?
Od czego zależy smak wina?
Jak dzielimy wina?



- wypadałoby wiedzieć, gdyż w końcu je pijemy.


Wino jest napojem alkoholowym, uzyskanym w wyniku fermentacji soku z winogron, która profesjonalnie nazywana jest procesem winifikacji. Winifikacja jest skomplikowana i tak na prawdę co producent to jakaś innowacja i swoje sposoby. Tak jak to nasz producent wina Grupo BSV czy Mambrilla. Lubią bawić się winem, ale a zabawa wychodziim świetnie. Ich proces leżakowania jest zawiły, często przelewają wina z kadzi do beczek i na odwrót później wina jeszcze leżakują w butelkach i w różnych temperaturach ściśle przestrzeganych.

Istnieją setki odmian, smaków i rodzajów wina. Jego smak oraz bukiet zapachowy zależy od rodzaju szczepów winogron, sposobu ich uprawy, klimatu(na przykład w klimacie zimniejszym mamy winogrona mniejsze i kwaśniejsze, a w ciepłym winogrona rosną zdecydowanie większe dorodniejsze soczyste stąd i wina lepsze) i ziemi, na której się jeuprawia oraz oczywiście od wspomnianego sposobu winifikacji. Te wszystkie zagadnienia ma idealnie opanowane między innymi małżeństwo które, jest właścicielem winiarni Chateau La Bouscade. Dla nich nie tylko pasją jest tworzenie win, ale i związane jest ze studiami, które ukończyli na kierunku: produkcja
roślin i sztuka robienia wina.

W Polsce słowo „wino” przyjęło się jako potoczna nazwa do wielu trunków, jednak na ogół dotyczy ono produktów gronowych. Wina z innych owoców jak winogrona, określa się prawidłowo mianem wina owocowego. Zwykle takie napoje maja w nazwie to z czego są wytworzone np. „wino jabłkowe”, „wino śliwkowe”. Takie wina owocowe, które wymieniłam mamy w swojej ofercie. Między innymi Cydr- polskie wino z jabłek. Przepyszne wino musujące. Jeśli lubisz jabłka z pewnością, wino ci zasmakuje. Jest delikatne, ma lekka kwasowość jabłka, ale jest ona bardzo przyjemna dla podniebienia. Oprócz tego mamy, również słodkie, białe wino śliwkowe z polskich śliwek, niezwykle soczyste słodziutkie, ale nie za słodkie. „Niebo w gębie” jak to się potocznie mówi. Każde wino dojrzewa różnie, wszystko zależy od winiarni i zasad jakich się trzyma. Wina najczęściej przynajmniej 3 lata dojrzewają w beczce i później w butelce(tak jak to niektóre nasze Alidisy, które mamy w swojej ofercie). Mamy również takie wina, które dojrzewały chwilę w kadziach i od razu były zabutelkowane, ale i takie wbrew pozorom są pyszne. Młode i świeże w smaku. Przykładem może być tu wręcz niesamowita i zdolna skraść serce Casa Gualda półsłodka biała i czerwona.


Jak dzielimy wina? Poniżej przedstawiam podział win:


1.Ze względu na kolor:


WINO CZERWONE

- wino czerwone produkowane jest z ciemnych winogron, ale występujące w rożnych odcieniach od purpurowego po rubinowy, ceglasty, wiśniowy czy nawet aż czerwonoczarny. W przypadku czerwonego wina należy zgnieść winogrona, aby umożliwić dostęp moszczu do skórek, które są właśnie źródłem tego pięknego koloru w winie(większość czerwonego barwnika, jak również garbników i substancji aromatycznych zawarta jest w skórkach - stąd mówi się także, że czerwone wina są najzdrowsze). Często jest to dokonywane mechanicznie poprzez prasę lub za pomocą maceracji węglowej(fermentowanie całych, niezgniecionych winogron, powstały dwutlenek węgla powoduje samoczynne rozerwanie się skórek)- tak na przykład robi nasz producent Domaine Guillot Broux. Czasami, także
używane są tradycyjne metody rozgniatania winogron, szczególnie w mniejszych winiarniach. Rozgniatane są winogrona po prostu ręcznie, lub stąpając po nich- takich tradycyjnych metod używają Chateau La Bouscade czy Chateau Margui, którzy znani są z tego, że bardzo ekologicznie robią wina, zero sztucznych polepszaczy wina.

Mówi się, że czerwone wino wytrawne lub lekkowytrawne jest zdrowe, zwłaszcza na serce. Jest to fakt, gdyż kieliszek czerwonego wytrawnego wina wypity codziennie do posiłku działa pobudzająco, poprawia krązenie krwi oraz zmniejsza ryzyko zawału serca.


WINO BIAŁE

- produkowane jest z jasnych winogron, lub niektórych owoców(ale to już jak wcześniej napisałam nazywane jest winem owocowym). Jeśli chodzi o owoce to używane są na przykład jabłka(nasz polski cydr jabłkowy), agrest, dzika róża, śliwki(nasze wino śliwkowe), czy nawet ryż(choya sake). W rezultacie wino białe może mieć kolory od praktycznie lekko słomianego, prawie przezroczystego po złociście lekko brązowy, jesiennie biały kolor. W przypadku wina gronowego usuwane są pestki(gdyż te nadały by niekorzystnego smaku winie) i szypułki(łodygi na której rosło winogrono- gdyż przedostanie się ich do wina nadałoby mu trawiastego posmaku) przed zgnieceniem winogron, aby móc wycisnąć bezbarwny sok(moszcz). Sam moszcz przechowywany jest przez około 12 do 48 godzin w specjalnych zbiornikach, po tym następuje tłoczenie, czyli oddzielenie skórek, miąższu i łodygi, od części ciekłej wina. Białe wino wytwarza się z lekko wytłoczonego moszczu. Potem następuje fermentacja, która w przeciwieństwie do wina czerwonego jest raczej robiona w chłodzie i w zaledwie kilku stopniach. Odbywa się w dębowych beczkach lub w nierdzewnych kadziach. Na końcu produkcji filtruje się wino nawet kilkakrotnie i butelkuje.


WINO RÓŻOWE

- wino różowe produkuje się je z ciemnych czyli czerwonych (nazywanych czarnymi) winogronami bardzo podobnie do wina czerwonego. Zgniata się więc na początku procesu winogrona, aby umożliwić dostęp moszczu do skórek. Inaczej jednak niż w przypadku czerwonego wina po maceracji fermentacja ze skórkami trwa bardzo krótko - bo kilka do kilkunastu godzin. Fermentujący moszcz odcedza się i odciska podobnie do metody stosowanej w produkcji białego wina i dalej fermentuje już jak białe wino. Powoduje to, że do alkoholu przedostaje się tylko bardzo niewielka ilość barwnika. Tak więc wino nabiera koloru różowego. Cechą charakterystyczną tego wina jest to, że posiada częściowo walory smakowe zarówno białego wina (fermentowanego bez skórek) jak i czerwonego (fermentowanego ze skórkami). Stąd czasami wśród niektórych osób pojawia się błędne przekonanie, że wino różowe to mieszanka wina białego i czerwonego. Inne fałszywe przekonania to takie, że wino różowe powstaje z różowych winogron.

Kupaż różnych win – mieszanie świeżo otrzymanych win z różnych rodzajów winogron. Dzięki temu wina są inne mają inne właściwości i ciekawie smakują. Standardowo miesza się wina pochodzące z różnych szczepów, ale z tej samej winnicy zbieranych w podobnym czasie. Istnieją jednak wina autorskie(czego przykładem może tu być La tosca- Montepulciano od producenta Di Camillo Vini) kupażowane jest według nietypowych zasad, na przykład miesza się wino z tych samych szczepów, ale z różnych winnic, albo nawet różnych regionów bądź wina z różnych lat lub wina starzone w różny sposób (np część w starych beczkach część w nowych lub część w beczkach z dębu francuskiego, część z dębu amerykańskiego, a takie wina mamy w swojej ofercie na przykład niektóre Alidisy od producenta Bodegas Mambrilla).


Podział win ze względu na zawartość cukru:


Pod względem tego ile zawartości cukru posiadają w końcowym produkcie:
- słodkie wino(z reguły od 6%- 12%, bo wzwyż to już bardzo słodkie) - wino deserowe
- półsłodkie wino(od 3% do 8% cukru) - wino deserowe
- wytrawne wino(do 1,5% cukru) - wino stołowe
- delikatnie wytrawne wino(zwane półwytrawnym od 1,5% do 4% cukru) - wino stołowe


Podział win ze względu na moc:

Wina z reguły mają od 8 do 16 % alkoholu, ale są i wyjątki.

wina wzmacniane – są to wina wzmacniane poprzez dodatek mocniejszego alkoholu, zazwyczaj w celu wstrzymania procesu fermentacji, np. madera, malaga, marsala, porto, sherry.


Podział musujących win:

- wina musujące- czyli wszystkie te nie z rejonu Szampanii we Francji i nie wyprodukowane metodą szampańską. Zwykle jest to wino sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla.
- szampan (Champagne) – uzyskiwane metodą szampańską i pochodzące z rejonu Szampania we Francji.
- wino szampańskie – uzyskiwane metodą szampańską, ale nie wyprodukowane w Szampanii(czego przykładem są nasze Cavy Hiszpańskie).